Results 1 to 8 of 8

Thread: 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

  1. #1

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,855
    Rep Power
    703040

    85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    Για να βγάλω μεγαλύτερο και καλύτερο δορυφορικό τόξο, σκέφτομαι στην δορυφορική μου εγκατάσταση να ξηλώσω το μικρό ορθογώνιο κάτοπτρο PRO 67 APP Panorama και στην θέση του στο μοτέρ να βάλω το 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL. Μεγαλύτερο κάτοπτρο δεν μπορώ να βάλω λόγω περιορισμένου χώρου. Το γνωρίζει κανείς σας αυτό το κάτοπτρο? Πόσο καλό είναι? Εδώ στην Τσεχία λένε τα καλύτερα λόγια για αυτό. Είναι αυτό εδώ:
    https://satelity.ellano.sk/fuba-85-al---grey_37348.html

    Τα χαρακτηριστικά του 85άρι κατόπτρου FUBA 85AL είναι αυτά εδώ:

    Τεχνικές προδιαγραφές:
    Διαστάσεις ανακλαστήρα - 85 x 85 cm
    Εύρος συχνοτήτων - 10,75 - 12, 75 GHz
    Κέρδος - 38,12 ... 39,53 dB
    FWHM - <2,2 °
    Μέγιστο φορτίο ανέμου - 20 m / s - 21,3 kg
    40 m / s - 85,4 kg
    60 m / s - 192,1 kg
    Γωνία ανύψωσης - 0 ° ... 90 °
    Διάμετρος ιστού - 32 - 80 mm
    Υλικό ανακλαστήρα - αλουμίνιο
    Υλικό από λαβές Az / El και βραχίονα στήριξης - γαλβανισμένο ατσάλι με πλαστικά σύνθετα
    Συνδετήρες - από ανοξείδωτο χάλυβα
    Βάρος προϊόντος: 7 κιλά
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    ναι, το γνωριζω εγω και μαλιστα αρκετα καλα...

    σε ληψη ειναι οσο ενα καλο 85αρι πιατο.

    σε αντοχη ομως, ειναι απλα αθανατο. ο δισκος ειναι αλουμινιο και μονο αν το χτυπησεις με κατι και το στραβωσεις θα εχει θεμα, ενω η υπολοιπη κατασκευη (σκελετος) ειναι απο τους ανθεκτικοτερους και σε καιρικες συνθηκες που εχω δει.
    το μοναδικο παραπονο που εχω ακουσει γι αυτο, ειναι η τιμη του (που προσωπικα πιστευω οτι την αξιζει).

    τωρα ως προς εσενα. εαν στην περιοχη σου δεν εχεις προβληματα με ακραιες καιρικες συνθηκες , αερα κλπ (και μαλλον και εκει που το εχεις οσο να ειναι προστατευεται , αλλιως θα ειχες θεματα και με το παλιο) , ισως να μπορεις να βρεις και καποιο φθηνοτερο (σε καποια καλη ομως ποιοτητα)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,855
    Rep Power
    703040

    Re: 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    Γιώργο τα χρήματα στην προκειμένη περίπτωση δεν με ενδιαφέρουνε γιατί θέλω να βάλω ένα καλό κάτοπτρο που να είναι ανθεκτικό στις σκληρές συνθήκες. Στην περιοχή που είμαστε έχει πολλούς αέρηδες οι οποίοι "θερίζουνε" το σπίτι από όλες τις μεριές. Επίσης έχουμε εδώ μερικές φορές αρκετά χιόνια και πολλές καταρρακτώδεις βροχές. Για αυτό είπα να βάλω ένα καλό κάτοπτρο και ας έχει διπλάσια τιμή από το Gibertini 85 AL που μάλιστα η μια του διάσταση είναι 90εκατοστα, δηλαδή 5 εκατοστά παραπάνω από το FUBA 85AL. Επειδή όμως ο χώρος μεταξύ σκεπής και φεγγίτη είναι τσίμα-τσίμα, για αυτό κάθε λιγότερο εκατοστό είναι κέρδος για να χωρέσει το κάτοπτρο, σε βάρος βέβαια της απολαβής του κατόπτρου. Αν είχα περισσότερο χώρο θα έβαζα την Gibertini OP 100 AL που την έχω παροπλισμένη στο υπόγειο. Το μονο που με προβληματιζει μην ζωριστει το μοτερ γιατι το βαρος της FUBA 85AL ειναι 7 κιλα ενω το κατοπτρακι που εχω τωρα εχει μολις 1,7κιλά βαρος
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    τοτε νομιζω οτι ειναι απο τις ιδανικοτερες επιλογες.

    απλα προς αποφυγη παρεξηγησεων. αν πιασει πανω χιονι (εξαρταται φυσικα και το παχος/πυκνοτητα) οποιο πιατο και να βαλεις, θα εχει θεμα στη ληψη. ομοιως και σε καταρρακτωδη βροχη. απλα το εν λογω, δε θα παθει φθορες, και δε θα στραβωσει/φουσκωσει ο σκελετος.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,855
    Rep Power
    703040

    Re: 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    Δυστυχώς δεν θα βάλω την κεραία FUBA 85AL. Παρόλο που είναι αθάνατη κεραία λόγω της συμπαγούς κατασκευής είναι ιδανική για σταθερή τοποθέτηση, σαν κινητό πιάτο όμως το μοτέρ θα ζορίζεται λόγω βάρους. Χώρια που σήμερα ανέβηκα στην σκεπή και είδα ότι τα 85 εκατοστά σε περιστροφή δεν τα παίρνει ο χώρος. Έτσι αναγκαστικά κατέβηκα σε επιλογή 80αριου πιάτου. Συγκεκριμένα παρήγγειλα τα εξής:

    Κάτοπτρο GIBERTINI 80L AL 46.28 EUR
    LNB Inverto Twin Black Ultra 0,2 dB 24.10 EUR
    Μεταφορικά 14,50 EUR
    Σύνολο 84.88 EUR

    Όταν θα έρθουνε τα υλικά πρώτα θα αλλάξω το είκοσι χρόνων παλιό LNB Smart της OXID XS Single 0,1dB που βγήκε πολύ καλό μέχρι σήμερα για να δω αν θα έχω καλύτερη απολαβή με το νέο LNB μαζι με το παλιό 60αρι κάτοπτρο. Μετά θα βάλω την 80αρα Gibertini και πιστεύω ότι θα έχω πολύ καλύτερο σήμα.
    Last edited by tasos.cz; 06-04-22 at 19:37.
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  6. #6

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,855
    Rep Power
    703040

    Re: 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    2022-2008=14. Αρα το παλιό LNB Smart της OXID XS Single 0,1dB ειναι 14 χρόνων
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    ως προς το μεγεθος/χωρο που καταλαμβανει, νομιζω οτι εχεις την καλυτερη αποχη απο τον καθενα, μια και το βλεπεις ζωντανα μπροστα σου το που θα παει οταν "στριψει".

    για το θεμα βαρους ομως, θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη. αν τα μοτερ δεν μπορουσαν να "κουβαλησουν" ενα 80αρι πιατο... δε θα ειχαν πουλησει και τιποτα εως τωρα, η θα ηταν ολα "τιναγμενα" , μια και στα περισσοτερα που βλεπω εγω , εχουν πανω πιατα 1.00 -1.20, με πολλα απο αυτα να ειναι ατσαλι-σιδερο (και οχι πιο ελαφρυ αλουμινιο) και σε καποιες περιπτωσεις εχω δει και κατι gibertini 1.35 .
    εχω απο το 2004 στο σπιτι των γονιων μου (απο οταν εμενα ακομα εκει-- το δικο μου lnb ειναι πιο παλιο ) σε ενα superjack, πιατο gibertini 98X103 και περαν καποιας ψιλοσκουριας στις βιδες του μοτερ, γυριζει κανονικα χωρις κανενα προβλημα, και σε τοποθεσια που ο αερας "ταλαιπωρει" αρκετα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,855
    Rep Power
    703040

    Re: 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

    Πράγματι τον χώρο χθες μεταξύ καμινάδας και φεγγίτη τον εξέτασα προσεκτικά και διαπίστωσα ότι με το 85αρι κάτοπτρο δεν θα άνοιγε πια ο φεγγίτης. Έτσι με το 80αρι κάτοπτρο θα είμαι τσίμα-τσίμα στον πόντο που λέμε δηλαδή για να μπορεί να ανοίξει ο φεγγίτης. Με χαροποίησες Γιώργο ότι το μοτέρ δεν θα τα "φτύσει" μετά από κάποια χρόνια με το μεγαλύτερο βάρος που θα έχει τώρα (6 κιλά η Gibertini 80 Al) έναντι του μικρού βάρους που έχει μέχρι τώρα (2,7 κιλά το μικρό σιδερένιο 60αρι ορθογώνιο κάτοπτρο PRO 67 APP Panorama). Γιατί σε καθημερινή χρήση το κάτοπτρο μετακινείται πολλές φορές σχεδόν 40 μοίρες από τις 3.1Ε (Digea) μέχρι τις 39Ε (Hellasat)
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •