Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13

Thread: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

  1. #11

    Απ: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    Σας ευχαριστήσω πολυ παιδια, προς το παρον έχω βάλει ένα νέο image αλλά προσπάθησα να περασω τα μπουκέτα κ τα κανάλια μέσο του dream set αλλά ενώ δείχνει ότι τα περασε , στον δεκτή δεν βλέπω κανένα κανάλι. Μετά μέσο του setup επέλεξα positioner και προσαπθησα να περιστρεψω το πιατο το οποίο είναι ακριβώς πανω απο το δωμάτιο μου, συνήθως το άκουγα όταν περιστρεφοταν αλλά του έδωσα εντολή να στραφεί east or west χωρις κάποιο αποτέλεσμα. Δεν άκουσα κάτι, αλλά δεν πηγα κ πανω να τσεκάρω, ίσως πάλι να μην έκανα σωστα κάποια ρυθμιση.

    Τώρα lnb έχω να το αλλαξω. Παιζει να φταει κ τι καλώδιο δηλαδή;

    Ευχαριστώ κ παλι

  2. #12

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    αν δεν ακους το μοτερ... παιζει να εχει καποια βλαβη αυτο, παιζει και να ειναι κομμενο καλωδιο.

    ολα τα μοτερ εχουν πανω κουμπι(α) . ασε ανοιχτο τον δεκτη και πανε πανω και πατα κουμπι να δεις αν κινειται το μοτερ...
    αν δεν κινειται... θελει ψαξιμο αυτο. αν κινειται... παμε στο επομενο. το να αλλαξεις lnb και να μην κινειται...δεν εχει νοημα.

    τωρα ως προς τα καναλια (και γενικοτερα το εχουμε πει δεκαδες φορες) το "τα περασα" , αλλα δεν τα βλεπω, προσωπικα ειναι "ειμαι αρρωστος" και ψαξε να βρεις τι εχω .
    βλεπεις τα μπουκετα/καναλια που περασες και δεν εχουν σημα? η δεν βλεπεις καν αυτα που περασες...
    αν παμε στο δευτερο ->λεπτομερειες και φωτογραφιες αν ειναι ευκολο, να δουμε ποιο βημα δεν παει καλα...
    αν παμε στο πρωτο... ξαναγυριζουμε στο οτι κατι δεν παει καλα η στο πιατο, η στο tuner του δεκτη...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #13
    tomgr's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    238
    Rep Power
    114

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    Κατ' αρχήν την καλημέρα μου.
    Όπως σου έγραψε κι ο Γιώργος, ξεκίνα με απλά βήματα, ένα κάθε φορά.
    Πρώτα πήγαινε να πατήσεις το κουμπί, να δεις αν κινείται το πιάτο.
    Αν κινείται, αλλάζεις lnb.
    Αν δεν κινείται, ελέγχεις πρώτα καλώδιο, μπορείς απλά να συνδέσεις μια 9βολτη στο ένα άκρο και μ' ένα πολύμετρο (ή αν δεν έχεις με τον παλιό καλό τρόπο ) να δεις αν φέρνει ρεύμα.
    Αν δεν φέρνει αλλάζεις καλώδιο.
    Αν φέρνει κοιτάς το μοτέρ, καθόλου απίθανο, μετά από τόσα χρόνια, να σου "έκαψε" την πλακέτα ή να έχει "κολλήσει" κάποιο γρανάζι (εκτός πια κι αν έχεις καμιά ρύθμιση στον δέκτη όπως π.χ. ενεργοποιημένα όρια που δεν το πιστεύω).
    Για τα κανάλια, όπως πάλι αναφέρθηκε πιο πάνω, δεν σημαίνει τίποτα αν τα πέρασες από settings, αν δεν έχει σήμα ο δέκτης θα σου τα εμφανίζει (συνήθως με γκρι χρώμα) αλλά μην περιμένεις να παίξουν.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 16-04-17, 19:28
  2. ts panel for pli 2.1 ferrari sim clone dreambox clone hd 800 se
    By sakis1234567 in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 1
    Last Post: 09-06-15, 16:01
  3. No ca found dreambox 800hd sim 2.01 clone
    By tsigris_12 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 1
    Last Post: 29-09-13, 17:55
  4. Dreambox 800HD με sim2.01 kai Dreambox 8000HD
    By kossof in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-13, 00:06
  5. 10 πιάτα σε dreambox 800HD.
    By GiannisLesvios in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 8
    Last Post: 14-04-12, 22:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •