Results 1 to 10 of 10

Thread: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

  1. #1

    SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    Καλησπέρα σε όλους,

    Πριν μια εβδομάδα εγκατέστησα για πρώτη φορά SatDreamGr image. Επέλεξα τη version 6 (stable, 20200227). Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα, όλα λειτουργούν άψογα στον παλιό Vu+ Duo. Νομίζω βέβαια ότι είναι στα όριά του, δοκίμασα να εγκαταστήσω κάποιο άλλο skin και άρχισε να κρασάρει. Δεν πειράζει. Θα κάνω δύο ερωτήσεις:

    1. Χθες δοκίμασα να κάνω ένα update (από μενού/Software Management κλπ.). Όλα εντάξει, εκτός από το ότι διέγραψε όλα τα κανάλια από το μπουκέτο μου Favorites (TV). Είχα backup, αλλά είναι αναμενόμενο αυτό;

    2. Βρήκα πολλά ενδιαφέροντα κανάλια στις λίστες IPTV. Δύο που με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα δυστυχώς παγώνουν (εικόνα+ήχος) σχεδόν αμέσως. Δοκίμασα το ίδιο stream στο PC και παίζει κανονικά. Δεν ξέρω αν φταίει το μηχάνημα που είναι παλιό ή κάτι άλλο. Αν θέλει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες, ας μου στείλει PM.

    Ευχαριστώ και μπράβο για την φοβερή δουλειά!

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    ο επεξεργαστης του απλου vu+duo, ειναι ιδιαιτερα μικρος (single core 400) , οποτε ειναι πολυ πιθανο τα κολληματα που αναφερεις, να ειναι λογω τις ισχυως. θα μπορουσε φυσικα να φταιει και καποιος player του enigma2, μια φορτωμενη σελιδα του καναλιου, η ακομα και ο "χωρος" του δεκτη (οποτε, αν θελεις απλα κανε μια αναφορα για το ποια ειναι αυτα τα καναλια, να τα ριξουμε μια ματια).

    για το αλλο με την λιστα καναλιων... οχι, σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο. η ενημερωση δεν επηρεαζει τις λιστες καναλιων...

    αν τωρα το λογισμικο ειναι στα ορια της χωρητικοτητας του δεκτη, ισως κατι σχετικο με αυτο να ειναι το προβλημα. μπορεις να βαλεις πανω ενα στικακι, να το προσαρτησεις ως δισκο η απλα ως στικ, και να κανεις εκει μια μεταφορα (με τα σχετικα εσωτερικα link) ,και να μεταφερεις εκει καποιους φακελους (extensions, systemplugins) ωστε να δημιουργησεις λιγο ακομα χωρο στον δεκτη...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    Σε ευχαριστώ πολύ. Δοκίμασα τώρα την αναβάθμιση στο νέο image 20200405 μέσω της επιλογής Flash image και auto-settings backup/auto-restore. Όλα οκ, αλλά πάλι διέγραψε τα περιεχόμενα του Favorites (TV) παρά το αυτόματο restore. Έκανα μετά χειροκίνητο restore από το Software Management και επανήλθαν κανονικά.

    Θα μου άρεσε το flash update να «θυμόταν» ποια plugins και extensions έχω αφαιρέσει (πχ. wireless lan, OSD position κ διάφορα άλλα) αλλά ίσως να μην είναι δυνατό τεχνικά, δεν πειράζει.

    Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την αγορά τα τελευταία χρόνια, αν έχετε προτάσεις για νέο δέκτη είμαι όλος αυτιά! Υπάρχουν δέκτες με αξιοπιστία παρόμοια των Vu+ αλλά κάπως χαμηλότερη τιμή; Δεν ψάχνω τον πιο φτηνό που υπάρχει, αλλά κάτι δοκιμασμένο και αξιόπιστο.

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    μισο, γιατι καπου με μπερδευεις...

    με ποιον τροπο κανεις "αναβαθμιση" το λογισμικο?

    πας "διαχειριση λογισμικου"/ "ενημερωση λογισμικου" ?

    η κανεις flash image και επαναφορα των ρυθμισεων σου?


    τωρα για δεκτες... σιγουρα πολλες εταιριες εχουν μπει στην αγορα των δεκτων. πολλες απο αυτες μαλιστα, χωρις να ειναι εταιριες με "βαρυ" ονομα απο το παρελθον, εχουν βγαλει αξιολογους δεκτες.
    η dmm, εχει ακολουθησει τον δικο της δρομο...
    η vu+ , ειναι η εταιρια που ηταν, αλλα για τα καλα μοντελα, θα πρεπει να πληρωσεις κατι παραπανω.
    μετα , ακολουθουν οι πιο νεοφερμενοι στον χωρο , edision , octagon , zgemma , ειναι δεκτες που με πολυ λογικοτερη τιμη απο τους πιο πανω, εχουν σιγουρα ξεχωρισει και ακουγονται στις διαφορες ιστοσελιδες για τις δυνατοτητες τους...

    προσωπικη και μονο προταση, ο osmio 4k+ της edision. δυο tuner ( εκ των οποιων το ενα κανει και ληψη multistream) , + επιγειο tuner, και πολλα αλλα, με εκαναν να τον εχω ενα "κλικ" πανω απο αλλους (επικαιρους) δεκτες που εχω στην κατοχη μου, η εχω δοκιμασει, η εχουμε κανει καποια συγκριτικα με αξιοπιστους φιλους...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Θα προχωρήσω στην έρευνα.

    Στο πρώτο post, είχα κάνει «απλή» ας την πούμε αναβάθμιση με διαχείριση λογισμικού"/ "ενημέρωση λογισμικού" (τα κανάλια διαγράφηκαν). Τα επανέφερα εγώ με το dreamboxEDIT. Μετά από λίγες ημέρες, ξαναέκανα την ίδια διαδικασία (απλή αναβάθμιση) και δεν τα διέγραψε.

    Σήμερα, έκανα τη «μεγάλη» αναβάθμιση (flash image και αυτόματη επαναφορά ρυθμίσεων) και πάλι τα διέγραψε, χωρίς να τα επαναφέρει. Μόνο με χειροκίνητη επαναφορά ρυθμίσεων από τη διαχείριση λογισμικού, επανήλθαν τα κανάλια στο Favorites.

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    ωραια...

    κατ αρχην, το δευτερο δεν ειναι "μεγαλη αναβαθμιση" , ουσιαστικα ειναι "περναω λογισμικο απο την αρχη" και δεν υπαρχει λογος να το κανεις...
    με αυτο τον τροπο, ισως και να εχει λογικη και το οτι δεν περναει λιστα με iptv καναλια.

    κανε απλα ενημερωση λογισμικου, οι ιδιες αλλαγες θα ερθουν, και λογικα δεν πρεπει να σου επηρεαζει και την λιστα καναλιων...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    Άψογα, κατανοητό. Απλά να διευκρινίσω ότι τα κανάλια που διαγράφονται βρίσκονται στο Favorites (TV) που περιέχει αποκλειστικά δορυφορικά κανάλια (και επίγεια DVB-T), όχι IPTV. Η αλήθεια είναι ότι πρόσθεσα εκεί μέσα και δύο κανάλια από τις IPTV λίστες. Ίσως γι' αυτό να μπερδεύεται και διαγράφει όλα τα περιεχόμενα του Favorites (TV) κατά το update. Τέλος πάντων, δεν αποτελεί πρόβλημα.

    Πολύ ωραίος ο Edision που ανέφερες. Μήπως έχεις κάποια ανάλογη πρόταση για δέκτη με CI και δυνατότητα εσωτερικού HDD; Έψαξα λίγο τους υπόλοιπους Edision και είναι όλα μικρά (σε μέγεθος) μηχανήματα.

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    η dmm, εχει ακολουθησει τον δικο της δρομο...
    η vu+ , ειναι η εταιρια που ηταν, αλλα για τα καλα μοντελα, θα πρεπει να πληρωσεις κατι παραπανω
    Έχει αλλάξει κάτι με τα Dreambox σε σχέση με αυτό που θυμάμαι, δηλαδή πολύ καλό hardware αλλά ακριβό;

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    οχι, το πρωτο δεν ισχυει... κι εγω εχω κανονικα σε λιστες μου και sat, και dvbt και ip, χωρις προβληματα.

    η dmm καποια στιγμη, πηρε τον δικο της δρομο (θεωριας οτι οι αλλες εταιριες "κλεβουν" την δουλεια τους) και προχωρησαν σε κλεισιμο του κωδικα στο λογισμικο. βεβαια, υπαρχουν ακομαα καποιες ομαδες απο τις συνηθεις που υποστηριζουν τον δεκτη, αλλα "χανουν" καποια απο τα "+" του δεκτη. οποτε αν πας σε dmm, η κλειστος κωδικας και μονοδρομος οτι υπαρχει απο dmm, η σε open ομαδα, η οποια ομως δε θα εχει καποιες απο τις αρετες του...

    επισης, οσον αφορα το hardware, δεν ξερω ακριβως το ποσοστο, αλλα διαβαζω αρκετα συχνα τωρα τελευταια, για "κοκκινο λαμπακι" που μενει αναμενο και χρειαζεται η μια "δυσκολη" διαδικασια, η τον δεκτη πισω για να στρωσει...

    για δεκτη με ci ... δεν ξερω εαν εξυπηρετει σε κατι τελικα, μια και απλο ci δεν πολυ-προχωραει... παει σε ci+ , οπου υπαρχει και ενα σχετικο επιπεδο ασφαλειας...
    για εσω hdd, νομιζω μονο vu+ ,αλλα στα ακριβουτσικα μοντελα... δε μου ερχεται κατι στο μυαλο αυτη τη στιγμη...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο... Ο Edision βλέπω δυστυχώς δεν έχει USB 3.x - είναι οι εξωτερικοί δίσκοι 2.5'' αξιόπιστοι για βαριά χρήση, πχ. ταυτόχρονη εγγραφή δύο HD καναλιών; Το πρωτόκολλο USB 2.0 δεν μου εμπνέει καμία εμπιστοσύνη, αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τέτοια χρήση με USB (έχει δίσκο 3.5'' ο Duo).

  10. #10

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: SatDreamGr 6, εντυπώσεις και ερωτήσεις

    αυτο... δεν μπορω να σου το απαντησω με βεβαιοτητα...

    σε δοκιμες και πειραματα, εχω βαλει 2 HD καναλια (μπορει και παραπανω) σε εγγραφη, σε usb stick, σε σχετικα περιορισμενο χρονο ομως...

    τωρα σε κανονικη εγγραφη και για καποιες ωρες... δεν ξερω.

    usb 3.0 εχει ο octagon sf8008, αλλα και εδω δεν ξερω γενικη συμπεριφορα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Ενημερώσεις των SatDreamGr 4.0 Images
    By athoik in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 140
    Last Post: 18-06-16, 19:54
  2. Άρθρο : Απ: Ενημερώσεις των SatDreamGr 4.0 Images
    By sat gr in forum Άρθρα Κεντρικής Σελίδας
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-15, 01:03
  3. Άρθρο : Απ: Ενημερώσεις των SatDreamGr 4.0 Images
    By Dr.Dream in forum Άρθρα Κεντρικής Σελίδας
    Replies: 0
    Last Post: 03-12-14, 08:38
  4. Άρθρο : Απ: Ενημερώσεις των SatDreamGr 4.0 Images
    By sat gr in forum Άρθρα Κεντρικής Σελίδας
    Replies: 0
    Last Post: 17-05-14, 15:31
  5. Άρθρο : Πως να ενημερώσετε το SatDreamGr Image
    By sat gr in forum Άρθρα Κεντρικής Σελίδας
    Replies: 0
    Last Post: 10-01-14, 16:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •